G. F. Händel na inaugurację Legionowskiej Orkiestry Barokowej

muzyka-poważna

#1

Originally published at: https://muzykawlegionowskim.pl/wydarzenie/g-f-handel-na-inauguracje-legionowskiej-orkiestry-barokowej/

Koncert inaugurujący występy

Legionowskiej Orkiestry Barokowej

Program koncertu:
Georg Friedrich Händel (1685-1759)
Suita B-dur
Aria „Verdi prati”
Aria „Si, tra i ceppi”
Sarabanda d-moll
Concerto nr 4
Aria „Lascia ch’io pianga”
Aria „Pianger’ la sorte mia”
Fantazja a-moll
Concerto grosso B-dur

Dzisiejszy świat muzyki to świat wielobarwny, pełen ciekawych postaci, skandalistów, anegdot i historyjek. Tych prawdziwych i tych zmyślonych. A jak było kiedyś? Czy dawniejsze czasy miały swoich celebrytów? Czy żyły skandalami towarzyskimi śmietanki artystycznej?
Jeśli o jakimś kompozytorze można powiedzieć, że był gwiazdą, za którą szalały tłumu, że wiódł życie celebryty znanego w całym ówczesnym świecie, bogatym oraz wpływowym to bez wątpienia można powiedzieć, że taką osobą był Georg Friedrich Händel.
Nazywany królem muzyki nie bał się stawać w szranki z największymi kompozytorami swojego pokolenia, niejednokrotnie tocząc je na ?obcym? terenie. Do historii przeszedł muzyczny pojedynek między Händlem, a Domenico Scarlattim, który miał miejsce we Włoszech. Zebrani widzowie oceniać mogli wirtuozerię gry na klawesynie i organach. Zdarzało się, że spory muzyczne, w które się angażował miały swoje zakończenie na ostrzu szpady. Tak było podczas wystawienia jednej z oper Johanna Matthesona. Händel realizował partię klawesynu, podczas gdy Mattheson jako śpiewak-solista prezentował się na scenie; po wykonaniu swojej partii Mattheson chciał powrócić do klawesynu na co Händel mu nie pozwolił. Wzburzony takim obrotem sprawy śpiewak wyciągnął szpadę i jednym pchnięciem chciał rozwiązać spór. W ostatniej chwili Georg Friedrich zasłonił się partyturą. Całe wydarzenie nie przeszkodziło obu panom biesiadować razem tego samego wieczoru. A czy barwne życie Händla miało wpływ na jego muzykę? Z całą pewnością…wystarczy wymienić dzieła takie jak Muzyka na wodzie, suity orkiestrowe, koncerty organowe, legendarnego Mesjasza, niezliczoną ilość pięknych arii z jego oper czy doskonałe Concerti grossi. Właśnie twórczość orkiestrowa i najpiękniejsze arie będą treścią najbliższego koncertu Legionowskiej Orkiestry Barokowej. Usłyszeć będzie można chociażby arie Lascia ch’io pianga czy Verdi prati, Suitę orkiestrową B-dur, a także utwory , które należą dziś do tych najbardziej znanych jak Sarabanda d-moll oraz Concerto grosso nr 7. O ponadczasowej wartości jego muzyki niech świadczą słowa innego wielkiego kompozytora Josepha Haydna: On jest mistrzem nas wszystkich.