Moniuszko - od klasyki do jazzu

Originally published at: https://muzykawlegionowskim.pl/wydarzenie/moniuszko-od-klasyki-do-jazzu/

Włodek Pawlik Trio

Barbara Żarnowiecka – sopran

Legionowski Chór Kameralny pod dyr. Doroty Bonisławskiej

Gość specjalny: Elżbieta Janowska-Moniuszko

Wrześniowe wydarzenie muzyczne to drugi w tym roku (moniuszkowskim) koncert, którym legionowski MOK uczci 200-lecie urodzin kompozytora. Tym razem proponujemy publiczności trzy spojrzenia na twórczość mistrza. Dwa z nich opierają się na klasycznej interpretacji utworów Moniuszki, a w tej konwencji przybliżą je nam Barbara Żarnowiecka (sopran) z towarzyszeniem pianisty oraz Legionowski Chór Kameralny pod dyr. Doroty Bonisławskiej. Na klasyce jednak nie poprzestaniemy.

Trzecie spojrzenie na twórczość jubilata ujawni się podczas występu Włodek Pawlik Trio z programem Pawlik/Moniuszko. Program ten zawiera jazzowe aranżacje najsłynniejszych pieśni i arii twórcy polskiej opery narodowej. Opracowany został przez pianistę wraz z muzykami tworzącymi na co dzień jego trio – kontrabasistą Pawłem Pańtą i perkusistą Adamem Zagórskim. Znalazły się tu tematy znane z wielu wzorcowych wykonań, między innymi Prząśniczka, Znasz-li ten kraj, Aria Skołuby Ten zegar stary z opery Straszny Dwór oraz Aria Jontka Szumią jodły na gór szczycie z opery Halka.
Program zarejestrowany został na płycie, która w odróżnieniu do bardzo licznych płyt jazzowych z opracowaniem muzyki Chopina jest pierwszą na polskim a jednocześnie światowym rynku fonograficznym, na której zostały nagrane utwory Moniuszki w jazzowej interpretacji.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że gościem specjalnym koncertu będzie Elżbieta Janowska-Moniuszko, szczególna depozytariuszka pamięci o kompozytorze, będąca jego potomkinią i jednocześnie członkiem Zarządu Fundacji im. Stanisława Moniuszki.