Zuzanna & Maciej Bator

Originally published at: https://muzykawlegionowskim.pl/wydarzenie/zuzanna-maciej-bator/

XV Legionowski Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej

Zuzanna Bator, Maciej Bator – duet organowy

PROGRAM
Franz Tunder (1614-1667) – Praeludium in g (Maciej Bator)
Hieronymus Praetorius (1560-1629) – Fit porta Christi pervia (Maciej Bator)
Bert Matter (1937)
– Psalm 1 (4 ręce i 4 nogi)
– Gezang 47 (4 ręce i 4 nogi)
Mikołaj z Krakowa (XVI w.) – Hayducki (4 ręce i 4 nogi)
Correa de Arrauxo (1584-1654) – Tiento de medio registro XXV (Zuzanna Bator)
John Cage (1912-1992) – In a Landscape [1948] (4 ręce i 4 nogi)
Robertsbridge Codex (1330) – Estampie (Zuzanna Bartor)

Zuzanna i Maciej Batorowie – małżeństwo organistów. Od 6 lat związani z Kościołem Pokoju w Świdnicy, gdzie organizują koncerty i uświetniają liturgię. Prowadzą Fundację Dobrej Muzyki, która w ciągu 6 lat działalności zorganizowała ponad 150 koncertów.

Zuzanna Bator – organistka, mieszka w Świdnicy, jest dyrektorem artystycznym trzech festiwali muzycznych (m.in. Międzynarodowego Festiwalu Organowego im. Christiana Schlaga i Koncertów Ziemi Świdnickiej). Zorganizowała ponad 150 koncertów i kilkadziesiąt wydarzeń artystyczno-naukowych.
Jest absolwentką Liceum Muzycznego we Wrocławiu (klasa organów prof. Klemensa Kamińskiego), Akademii Muzycznej w Katowicach (klasa organów prof. Juliana Gembalskiego) i Staatliche Musikhochschule w Stuttgarcie (klasa organów prof. Bernharda Haasa oraz Jona Laukvika).
Wielokrotnie nagradzana na ogólnopolskich i międzynarodowych konkursach organowych; we Wrocławiu (2004), w Brnie (2007), w Krakowie (2008), w Poznaniu (2009). Koncertuje w wielu krajach europejskich jako solistka, a także w duecie Bator&Bator wykonując autorskie transkrypcje muzyki organowej i symfonicznej na 4 ręce i 4 nogi razem z mężem Maciejem. W roku 2019 realizuje Stypendium Ministra Kultury oraz Stypendium Prezydenta Świdnicy.

Maciej Bator, kantor Kościoła Pokoju w Świdnicy. Gry organowej uczył się w Polsce, Szwajcarii, Niemczech i Szwecji. Regularnie koncertuje, promuje muzykę organową a także świdnicką firmę organmistrzowską „Schlag i Synowie”. Rozpowszechnia także ideę prywatnych koncertów organowych w nawiązaniu do dawnych tradycji miast kupieckich. Wspólnie z Żoną Zuzanną wykonuje duety organowe i transkrypcje, głównie utworów symfonicznych. Ma dwóch synów, Bernarda (2013) i Leonarda (2015).